Za nami miejskie i powiatowe eliminacje 49. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”, które odbyły się 16 marca 2026 roku w Kinie Ostrovia w Ostrowi Mazowieckiej. Przez cały dzień scena należała do młodych recytatorów, którzy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny i dużą wrażliwość na słowo.
W przesłuchaniach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Ostrowi Mazowieckiej oraz okolicznych miejscowości. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych, prezentując zarówno klasykę polskiej poezji, jak i fragmenty prozy. Jury, złożone z profesjonalnych aktorów, oceniało interpretację, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny występów.
Po wielu godzinach przesłuchań komisja wyłoniła laureatów:
Kategoria klasy I–III
I miejsce – Ada Puścian
II miejsce – Kacper Abramczyk
III miejsce – Jan Równy
Wyróżnienia: Alicja Gąsior, Pola Żebrowska, Blanka Daciewicz
Kategoria klasy IV–VI
I miejsce – Szymon Dmochowski
II miejsce – Michał Sokołowski
III miejsce – Malwina Swaczyna
Wyróżnienia: Aleksander Turniak, Jakub Janicki, Zuzanna Kuczyńska
Kategoria klasy VII–VIII
I miejsce – Emilia Skupiewska
II miejsce – Anna Zawistowska
III miejsce – Dawid Majewski
Wyróżnienia: Oliwia Stefańczyk, Magdalena Kornacka, Gabriela Żyłowska
Laureaci pierwszych miejsc będą reprezentować Ostrów Mazowiecką i powiat ostrowski w kolejnym etapie konkursu.
„Warszawska Syrenka” od lat przyciąga młodych pasjonatów literatury i jest dla wielu z nich pierwszym poważnym spotkaniem ze sceną. Tegoroczne eliminacje pokazały, że w regionie nie brakuje utalentowanych recytatorów, którzy potrafią nie tylko poprawnie zaprezentować tekst, ale też nadać mu własny, autentyczny charakter.
Organizatorzy podkreślają, że poziom konkursu był bardzo wyrównany, a wybór laureatów nie należał do łatwych. Wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania za odwagę i zaangażowanie, a zwycięzcom – powodzenia w dalszym etapie rywalizacji.









