XIV Koncert Młodych Muzyków ponownie udowodnił, że w Ostrowi Mazowieckiej nie brakuje młodych talentów, muzycznej wrażliwości i odwagi do występowania przed publicznością. W poniedziałkowy wieczór, 18 maja, scena Kina Ostrovia należała do dzieci, młodzieży i instruktorów, którzy wspólnie stworzyli wyjątkowe muzyczne wydarzenie pełne emocji, różnorodnych brzmień i szczerych wzruszeń.
Organizatorem koncertu był Miejski Dom Kultury, a sama inicjatywa, jak podkreślano podczas wydarzenia, od lat daje młodym wykonawcom możliwość zdobywania pierwszych doświadczeń scenicznych i rozwijania swoich pasji muzycznych. Koncert miał charakter otwarty i niekonkursowy, dzięki czemu najważniejsze były nie oceny, lecz radość wspólnego muzykowania i kontakt z publicznością.
Wieczór rozpoczął się niezwykle klimatycznie. Kameralny Zespół Instrumentalny w składzie: Jakub Świderek, Zuzanna Biernacka, Maja Szubińska, Wojciech Wojciechowski, Maria Remiszewska-Tarnarzewska, Janusz Spaulenok oraz Julia Modzalewska wykonał utwór „Zacznij od Bacha”, wprowadzając publiczność w koncertowy nastrój i pokazując, jak pięknie potrafią współbrzmieć różne muzyczne osobowości.
Po pierwszym występie uczestników i gości powitał wicedyrektor MDK Piotr Skowroński.
– Bardzo serdecznie dziękuję za przybycie na XIV Koncert Młodych Muzyków. Cieszę się, że możemy dziś wspólnie uczestniczyć w wydarzeniu, które od lat daje młodym artystom przestrzeń do rozwoju i pierwszych scenicznych doświadczeń – mówił. Szczególne podziękowania skierował do instruktorów, nauczycieli oraz rodziców za codzienne wspieranie młodych muzyków i zaangażowanie w rozwijanie ich talentów.
Koncert poprowadziła Urszula Równa, przypominając, że pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem wydarzenia jest Janusz Spaulenok, od dekad związany z Miejskim Domem Kultury i edukacją muzyczną kolejnych pokoleń młodych instrumentalistów. Prowadząca podkreślała również wyjątkową formułę koncertu:
– Nie ma tutaj ocen ani rywalizacji. Najważniejszymi jurorami są Państwo – publiczność, która swoimi brawami i entuzjazmem nagradza każdego wykonawcę za odwagę, pracę i serce włożone w muzykę.
Publiczność usłyszała bardzo różnorodny repertuar, od muzyki klasycznej, przez utwory filmowe i rozrywkowe, aż po kompozycje jazzowe i tradycyjne. Na scenie prezentowali się pianiści, gitarzyści, skrzypkowie, fleciści, klarneciści, akordeoniści, perkusiści oraz wokaliści.
Wśród wykonawców znaleźli się: Marcin Wyszomirski z utworem „Wspomnienia”, Weronika Gutowska prezentująca „Starodawną melodię francuską”, Maciej Bułatowicz z „Deszczem Jesiennym”, Maksim Riabuszko występujący w duecie z instruktorem Januszem Spaulenokiem, a także Anna Kotyk, która połączyła śpiew i grę na skrzypcach w utworze „Golden”.
Publiczność nagrodziła gromkimi brawami także Marię Remiszewską-Tarnarzewską wykonującą „Linoskoczka” na flecie, Aleksandra Bieńka grającego „Shaken not stirred”, Helenę Figat z „Polonezem”, Nadię Pniewską z „Walcem koncertowym A-dur” oraz Annę Dziewę, która wzruszyła słuchaczy interpretacją „Not About Angels”.
Nie zabrakło także energetycznych prezentacji instrumentalnych. Antoni Gryczon wykonał „Kiedy święci wchodzą”, Kornelia Pietrzyk zaprezentowała gitarową kombinację muzyki i utworów hiszpańskich Augusto Berto, Olga Suwalska zagrała „Clowns”, a Antoni Stępniewski utwór „Idea 22”. Na scenie pojawili się również Karina Chomentowska z „Porankiem” Edwarda Griega, Michalina Cieśluk z „Chanson du Montmartre”, Ewelina Czyżewska wykonująca „Sonatinę C-dur” Daniela Steibelta oraz Lena Targońska z utworem „Diamant”.
Duże wrażenie zrobiły także bardziej wymagające kompozycje klasyczne i jazzowe. Sebastian Elert zaprezentował „Maple Leaf Rag” Scotta Joplina, Lena Bek wykonała „Concerto h-moll” Oskara Riedinga, Jakub Janicki zagrał „Etiudę d-moll op. 88 nr 17”, a Patrycja Radomska sięgnęła po twórczość Fryderyka Chopina, wykonując „Mazurek in C major”.
W dalszej części koncertu wystąpili również Zuzanna Biernacka z utworem „Yesterday”, Jakub Biały z „Sonatiną”, Zofia Wyrzykowska wykonująca „Etiudę chromatyczną” Chopina oraz Borys Misiewicz prezentujący „Nocturn cis moll Lento con gran espressione”. Maja Szubińska zagrała „N'oubliez jamais”, a Dawid Krajewski, Noemi Krajewska i Antoni Gajewski zaprezentowali kolejne instrumentalne interpretacje muzyki klasycznej i rozrywkowej. Koncert zakończył Adam Gajewski energetycznym wykonaniem „Uptown Funk” na zestawie perkusyjnym.
XIV Koncert Młodych Muzyków po raz kolejny pokazał, że muzyka potrafi łączyć pokolenia, budować pewność siebie i dawać młodym ludziom przestrzeń do wyrażania emocji. Dla wielu uczestników był to pierwszy kontakt z dużą sceną i publicznością, ale patrząc na poziom występów oraz ogromne zaangażowanie wykonawców, można mieć pewność, że dla części z nich była to dopiero pierwsza odsłona większej muzycznej drogi.









